WhatsApp gizlilik sözleşmesi
Siber Güvenlik

WhatsApp Alternatifleri ve Alışkanlıklarımız

Şu günlerde WhatsApp’ın kullanıcılarına gönderdiği sözleşme herkes tarafından biliniyor. İnsanlar, Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi ile Whatsapp alternatifleri arasında kalacaklar. Facebook aslında yıllarca gizli bir şekilde yaptığı, kullanıcılarının verilerini paylaşma işini artık alenen ve kanunen yapmak için kullanıcılarını zorluyor.

Bu arada Facebook şirketi sadece bildiğimiz Facebook uygulaması demek değildir. İçinde Facebook, instagram, messenger gibi uygulamaların olduğu çatı şirkettin adıdır bu şirketin altında sayısız alt marka ve uygulama oluşturulabilir.

Peki başka alternatif bir uygulama yok mu? Tabi ki var hem de onlarca, üstelik yerli ve tamamen ücretsiz olan uygulamalar dahi mevcut. Fakat Facebook şirketi bunu bildiği halde neden kullanıcılarının hoşuna gitmeyecek bir dayatmaya gidiyor. Önemli bir tehdit görmediği sürece insan beyni kolay olanı seçme eğilimindedir. Bu eylemi sürekli hale getirdikçe de alışkanlıklar, yani beynimizde giderek kalınlaşan nöron yolları (bağları) oluşmaya başlar o yollar ne kadar kalınlaşırsa eylemlerimiz de o derece fazla alışkanlık haline gelmiş demektir.

Hiçbir şey, alışkanlık kadar kuvvetli değildir.

“Hiç bir şey alışkanlık kadar kuvvetli değildir” demiş Romalı şair “Ovidius” , Millatan önce onlu yıllarda bile insan davranışlarının pekte değişmediğini anlatırcasına. Facebook da biliyor ki WhatsApp bir alışkanlık, bir rutin haline dönüştü. Zaten firma olarak WhatsApp’ı satın alma sebepleri de buydu, kendisi benzer bir uygulamayı belki bir saatte yazdırabilecekken neden satın alma yoluna gitti? Sebebi aynı, kullanıcıların WhatsApp’ın markalaşarak bilinirliğinin artması. Artık anneannemizin bile bizi WhatsApp ile görüntülü arama yapabildiği bir alışkanlık seviyesindeyken neden yapmasın.

Hangisi daha kolay. Sizden hiç bir ücret talep etmeyen, içeriğinde nelerin yazdığına dahi bakmanıza gerek olmayan bir butona tıklayarak sözleşmeyi kabul edip eski yazışmalarınızı kaybetmeden arkadaş, aile, sınıf, işi dedikodu gruplarınızla iletişime devam etmek mi? Yoksa yeni bir uygulama indirip bu uygulamayı kullanan tanıdıklarınız ile iletişime devam etmek mi? Muhtemelen eski bağlantılarınızın hepsine ulaşamayacağımız için “Amaan benim verilerimi alıp ne yapacaklar canım!” diyerek WhatsApp’ı kullanmaya devam edenlerin oranı hayli yüksek olacaktır.

Elbette İkisi de, fakat ilk seçenek daha kolay. Yoksa zorunda kaldığımızda biraz konfor alanımızdan çıkıp her şeyi yeniden yoluna koymak için çaba sarf etmek genelde herkesin yaptığı bir şey. Telefonuyla mesaj atmaya üşenenlerin pandemi döneminde çeşitli video konferans programları yükleyip kullandığına hep birlikte şahit olduk. Çünkü buna zorlayıcı bir sebep vardı.

Sonuç Olarak

Verilerimizi öyle ya da böyle paylaşıyoruz fakat WhatsApp gibi kapalı sosyal medya araçlarında arkadaşlarımız, annemiz, eşimiz, patronumuz ile konuştuğumuz bütün içerik (resim, metin, ses), bir insandan alınabilecek en değerli verilerdir. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya araçları gümüş madeni ise WhatsApp altın madenidir.

Reklam sektörünün ve pazarlama tekniklerinin tamamı insan davranışlarını ve alışkanlıklarını hedef alır bunu belirleyebileceğiniz mahrem yer ise insan beyninin kendisidir daha sonra bütün iletişimini yaptığı araç olan kişisel mesajlaşma araçlarıdır.

Kurulu düzeni yıkmak zor gelse de çok değerli verilerimizi korumak için çaba sarf etmemiz gerekir. Özellikle bu uygulamayı kullanan çocuklarınız varsa sözleşmeyi kabul ettiği andan itibaren arkadaşlarına gönderdiği her türlü resmi, sesi ve mesajları resmi olarak pazarlama verisi haline gelecektir. WhatsApp uygulamasını kullanım oranı düştükçe Facebook bu fikrinden vazgeçecektir fakat geri dönüşler olmazsa bu durumun WhatsApp uygulamasının sonunu getirme ihtimali de mevcut.

Bu durum Whatsapp Alternatifleri için aslında bir fırsat. Elon Musk “Use Signal” Tweetini attıktan sonra Whatsapp’a alternatif olan anlık mesajlaşma uygulaması Signal’in hisselerinde artık meydana geldi.

Peki Elimizde Neler Var?

Eğer alışkanlıklarınızı değiştirip verilerinizi facebook şirketi ile paylaşmayı kabul etmezseniz kolayca yükleyip kullanmaya başlayabileceğiniz bir kaç mesajlaşma uygulamasını buraya bırakıyorum. Dostlarınıza bir mesaj ile artık Şubattan sonra WhatsApp kullanmayacağınızı bildirebilirsiniz.

İşte En Popüler Whatsapp Alternatifleri

BİP

Tamamen yerli bir uygulama olması ve kullanılan verilerin ülkemizde kalmasından dolayı Turkcell’in uygulaması olan BİP’in yeri her zaman ilk sıradadır bizim için.

whatsapp alternatifleri
Telegram

WhatsApp gibi telefon rehberinizdeki kişilere ulaşabileceğiniz ve grup, dosya gönderme sınırı çok çok daha iyi olan popülerliği giderek artan bir mesajlaşma uygulaması

whatsapp alternatifleri
Signal

Elon Musk’ın Twitterdan bildirdiği, açık kaynak mesajlaşma uygulaması. Verilerinizin güvenliğini korumayı vaad ediyor.

whatsapp alternatifleri
WeChat

Çin’de fazlaca yaygın olan WeChat üzerinden yazılı mesajlar, çoklu medya paylaşımları yapabiliyorsunuz. Livechat özelliği ile gerçek bir telsiz şeklinde kullanabilecek uygulama olduğunu söyleyebiliriz, mesela ses tuşuna bastığınız an karşınıza sesiniz gidiyor, bu normal ses göndermekten daha farklı bir durum.

whatsapp alternatifleri
Line

Naver Corp. tarafından Japonya’da geliştirilen uygulama Güney Kore ve Japonya’nın en iyi mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Ücretsiz sesli aramalar ve arkadaşlarınızla anında mesajlaşmaya ek olarak, çizgi mesajlar uygulamasıyla sizlere farklı iletiler sunma olanağı sunuyor.

whatsapp alternatifleri

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.