Bilim

Japon bilim adamları hafıza silme için bir yol buldular

Hafıza silme işlemi gerçekten mümkün mü?

Japonya’daki bilim adamları, ışığın sineklerde uzun süreli travmatik anıları etkileyebileceğini keşfetti. Erkek sinekleri karanlıkta tutmak, olumsuz çiftleşme anılarının üstesinden gelmelerine yardımcı oldu. Araştırmacılar bulguyu (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) ve benzeri bozukluklar için yeni tedaviler geliştirmede kullanmayı umuyorlar.

Araştırmalar erken safhada olduğundan insan beynindeki hafızayı silme ile ilgili bir şey söylemek mümkün değil. Yine de bu araştırma sayesinde kısmen de olsa hafızanın silinebileceğini görmek heyecan verici. Peki Man In Black filmindeki gibi bir ışığa maruz kalmak mı? Hayır sadece karanlık yeterli.

Hafıza, Beyin

Işık, travmatik anıları yok etmede (hafıza silme) bir etken olabilir mi?

Japon bilim adamları, karanlıkta tutulurlarsa sineklerin uzun süreli hafızasının etkilenebileceğini buldu. Bu, çevresel ışığın, anılar üzerindeki rolünün ilk keşfidir. 

Tokyo Metropolitan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yeni proteinlerin sentezlenmesi ve beynimizdeki nöronal devrelerin değişmesiyle, şok edici olayların uzun süreli belleğimizin (LTM) bir parçası haline gelebileceğini söyledi. Bu anıları silmenin zor olabileceğini ve nihayetinde travma sonrası stres bozukluğuna (TSSB) yol açabileceğini de belirttiler.

Bilim adamları, protein dağıtma faktörü (PDF) serbest bırakılmadığı için karanlıkta tutulan sineklerin uzun süreli travmatik hatıralar tutamadığını buldu. Bu da, sinek beyninin hafıza merkezinde cAMP yanıt elemanı bağlayıcı proteinin (CREB) üretiminin olmamasına sebep oluyor.

Profesör Takaomi Sakai liderliğindeki ekip, araştırmaları sayesinde  Drosophilia sineklerinde LTM’yi etkileyen belirli bir moleküler mekanizma keşfetti. Erkek sinekleri zaten çiftleşmiş dişilerin yanına yerleştirerek bu sinekler için bir travma oluşturdular. İsteksiz davranan dişiler onlar için birer stres kaynağı haline geldi. Bu duruma maruz kalan erkek sineklerin çiftleşme isteklerinde azalma gözlemlendi.

Bilim adamları, bu travmatik davranışı tersine çevirebileceklerini görmek için erkek sinekleri günlerce karanlıkta tuttular. İki veya daha fazla gün karanlıkta kalan erkek sineklerin tekrar dişilerle çiftleşmeye istekli olduklarını keşfettiler. Buna karşılık, normal bir gündüz-gece ışık döngüsünde tutulan sinekler hala herhangi bir çiftleşmeyle ilgilenmiyorlardı. Araştırmacılar, bu durumda ışığın LTM üzerinde bir etkisi olduğu sonucuna vardılar.

Ayrıca, ışığa tepki veren Pigment dağıtma faktörü (Pdf) adı verilen beyin proteinini saptadılar . Pdf’nin , böcek beyinlerinin hafıza ve öğrenme ile bağlantılı alanında cAMP yanıt elemanı bağlayıcı protein (CREB) olarak bilinen proteini etkilediğini ve böylece LTM sürecinde yer alan moleküler mekanizmayı çözdüğünü gördüler. . Sinek karanlıkta tutulduysa, Pdf serbest bırakılmadı ve sırayla cAMP proteini üretilmedi.

Bu araştırma, çevresel faktörlerin uzun süreli hafızayı etkileyebileceğini göstermektedir. Bu yeni tedavi yöntemi umut kaynağı oldu fakat bir şey söylemek için henüz çok erken. Belki de bazı şeyleri unutmak için gerçekten biraz karanlığa ihtiyacımız vardır 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.