Bilim

Bilim Adamları, Üreyebilen “Canlı Robotlar” Geliştirdi

Robotcuklarım!

Çok yakından tanıdığım bir eğitimci öğrencileri için yakın bir zamanda böyle söylemişti. Günümüzde insanlar robotlaşırken robotlar da insanlaşmaya doğru evriliyor. Dünyanın ilk “canlı robotlar” artık herhangi bir türün hayatta kalması için gerekli olan bir şeyi yapabiliyor: üreme.

Proceedings of the National Academy of Sciences’daki yeni araştırmaya göre, Xenobotlar olarak bilinen organizmalar, biyolojik olarak kendi kendini kopyalamanın tamamen yeni bir biçimini kullanıyor.

Araştırmacılar, makinelerin yüzlerce hücreyi toplayabildiğini ve onları “bebek” Xenobot’larda birleştirebildiğini keşfetti. Birkaç gün sonra, yavruların tıpkı ebeveynleri gibi görünecek ve hareket edecek şekilde geliştikleri gözlemlendi.

Milimetre genişliğindeki Xenobot’lar, kurbağa embriyolarından kazınmış canlı hücrelerden toplanıyor. Petri kaplarıyla sınırlı yaşamları, amfibi atalarınınkinden çok farklı gelişiyor. Tufts Üniversitesi’nden biyolog ve yeni araştırmanın ortak lideri Michael Levin,

“Bir iribaş dışında oturuyor, patojenleri dışarıda tutuyor ve mukusun yeniden dağıtılmasını sağlıyor olacaklardı” dedi ve ekledi “Ama onları yeni bir bağlama yerleştiriyoruz. Onlara çok hücreliliklerini yeniden tasavvur etmeleri için bir şans veriyoruz.”

Bağımsız olarak, bir Xenobot çocuk üretebilir, ancak sistem normalde kısa bir süre sonra ölür. Araştırmacılar, ebeveynlere çocuklarının büyüdüğünü görme şansı vermek için yapay zekaya yöneldi

Ekip , simülasyonda milyarlarca potansiyel vücut şeklini test etmek için evrimsel bir algoritma kullandı .
Sistem kendini çoğaltma yöntemi için etkili olacak formları bulmak için tasarlandı. Göz alıcı tasarımlarından biri Pac-Man’e benziyordu. Evet evet bildiğimiz Pac-Man

Yeni çalışmanın baş yürütücüsü Sam Kriegman,

“Bu çok sezgisel değil” dedi. Çok basit görünüyor, ancak bir insan mühendisin ortaya çıkaracağı bir şey değil. Neden küçücük bir ağız? Neden beş değil?”

Bu durum gerçekten de çok şaşırtıcı!

"Canlı Robotlar"
Kırmızılı gururlu ebeveyn, çocuğuyla birlikteyken

Araştırmacılar daha sonra bu şekilde bir Xenobot yaptı ve çocuk yetiştirme becerilerini test etti.
AI (Yapay zeka) tarafından tasarlanmış ebeveynin, kök hücreleri dairesel bir yavruya sıkıştırmak için Pac-Man şeklindeki “ağzını” kullanabileceğini keşfettiler.

“Canlı Robotlar” Aile Olmayı Başarıyor Gibi

Canlı robotların çocukları daha sonra torunlar, büyük torunlar, büyük torunlar inşa ettiler. İnşa etmek, çocuk büyütmek için garip bir ifade ama evet, tam olarak inşa ettiler. Adeta bir Xenobot hanedanı şekillendi.

Xenobot’lar daha önce gruplar halinde çalışabiliyor, kendi kendini iyileştirebiliyor ve hatta anıları kaydedebiliyor da. Bu özellikleriyle bir aile kurdukları kesin.

Bu kendi kendini kopyalayan robot sürüleri akıllarda ürkütücü sonuçların belirmesine neden olabilir, ancak araştırmacılar daha iyimser sonuçlar öngörüyor. Sistemlerinin, mikro-plastikleri temizleyen canlı makinelerden yeni ilaçlara kadar sayısız teknolojiyi ilerletebileceğine inanıyorlar.

Araştırmacı ortaklardan Levin, rejeneratif tıptaki potansiyel konusunda özellikle heyecanlı:

 Hücre koleksiyonlarına, yapmalarını istediğimiz şeyi yapmalarını nasıl söyleyeceğimizi bilseydik, sonuçta, bu rejeneratif tıptır – travmatik yaralanma, doğum kusurları, kanser ve yaşlanmanın çözümü budur. Tüm bu farklı problemler burada çünkü hangi hücre gruplarının inşa edileceğini nasıl tahmin edip kontrol edeceğimizi bilmiyoruz.

Xenobot’lar bütün bunları öğrenebilmemiz için yepyeni bir platformdur.

Sonuç olarak bu denemeler ve öğrenmeler bize bir sonraki Xenobot neslini geliştirmemizi sağlayacak.

Peki sizce bu insanlık için faydalı bulduğunuz bir gelişme mi yoksa çılgın bilim insanlarının çalışmaları artık insanlığın kabusu olmaya doğru bir adım daha mı atmış oldu?

Her ne olursa olsun yakın gelecekte üzerinde yaşadığımız dünya artık çok daha farklı bir yer olmaya doğru hızla ilerliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.