Yapay Zeka

NVIDIA Omniverse Avatar, Gerçek Zamanlı Konuşmaya Dayalı Yapay Zeka Asistanları oluşturmanızı sağlıyor.

Ayrıca tek bir fotoğrafa dayalı gerçekçi bir avatar da oluşturabilirsiniz.

NVIDIA, son aylarda yapay zeka (AI) yardımcı teknolojisini istikrarlı bir şekilde ilerletiyor. Şirket, Omniverse Avatar (3D asistan oluşturma için) ve Riva (özel AI ses oluşturma) platformlarını tanıttı. Bunlar, bir araya geldiklerinde, çok az bir çabayla şaşırtıcı şekilde gerçek görünen ve tepki veren avatarların oluşmasına katkı sağladı.

Bir demoda NVIDIA yapay zeka destekli Maxine araç kitini vurgulamak için bir kadının fotoğrafını kullanarak bir avatar oluşturdu. Avatar özel ses oluşturma asistanı olan Riva‘yı da kullanarak farklı dillerde neredeyse doğal görünen bir mimik yapısına kavuştu. Yani almanca konuşurken veya çince konuşurken ki yüz ve ağız hatları farklı özellikler göstermesini sağlıyor. Aynı zamanda bu avatarlar göz temasını korurken başını sağa sola çevirebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu, kiosklarda ve web sitelerinde daha ilişkilendirilebilir sanal yardımcıların kullanımını arttırabilir.

Ayrıca Huang, Project Maxine’in sanal işbirliği ve içerik oluşturma uygulamalarına son teknoloji video ve ses özellikleri ekleme yeteneğini gösterdi. Gürültülü bir kafede yapılan bir video görüşmesinde İngilizce konuşan bir konuşmacı gösteriliyor, ancak arka plan gürültüsü olmadan net bir şekilde duyulabiliyor. Konuşurken, sözleri aynı ses ve tonlama ile hem kopyalanıyor hem de gerçek zamanlı olarak Almanca, Fransızca ve İspanyolca’ya çevriliyor.  

NVIDIA’nın Project Tokkio uygulaması için gösterimi yapılan ilk demoda NVIDIA’nın CEO sunun bir oyuncak versiyonunu meydana getirerek yapay zeka ile hareketlendirdiler. Jensun Huang‘ın oyuncak olduğu bu sunumda karakterin hareketleri Omniverse kullanılarak kelimelere ve konuşmanın gidişatına göre otomatik olarak oluşturuldu. Yani burada konuşmacının sadece konuşması yeterli onun yerine tam zamanlı çalışacak avatarları geri kalan işleri hallediyor.

Omniverse Avatar, şu anda 70.000’den fazla kullanıcıyla açık beta sürümünde olan 3D iş akışları için bir sanal dünya simülasyonu ve işbirliği platformu olan NVIDIA Omniverse ™’ nin bir parçası olarak hizmet vermektedir.

Omniverse Avatar’ın Temel Öğel
Omniverse Avatar, konuşma yapay zekası, bilgisayarla görme, doğal dil anlama, öneri motorları, yüz animasyonu ve aşağıdaki teknolojiler aracılığıyla sağlanan grafiklerden öğeler kullanır: 

  • Konuşma tanıma özelliği , birden çok dilde konuşmayı tanıyan bir yazılım geliştirme kiti olan NVIDIA Riva’ya dayanmaktadır . Riva, metinden konuşmaya yeteneklerini kullanarak insan benzeri konuşma yanıtları oluşturmak için de kullanılır.
  • Doğal dil anlayışı, insan dilini tanıyabilen, anlayabilen ve üretebilen Megatron 530B büyük dil modeline dayanmaktadır . Megatron 530B, çok az eğitimle veya hiç eğitim almadan cümleleri tamamlayabilen, geniş bir konu alanındaki soruları yanıtlayabilen, uzun, karmaşık hikayeleri özetleyebilen, diğer dillere tercüme yapabilen ve özel olarak eğitilmemiş birçok alanı işleyebilen önceden eğitilmiş bir modeldir. .
  • Öneri motoru, işletmelerin daha akıllı önerilerde bulunmak için büyük miktarda veriyi işleyebilen derin öğrenme öneri sistemleri oluşturmasına olanak tanıyan bir çerçeve olan NVIDIA Merlin ™ tarafından sağlanmaktadır .  
  • Algılama yetenekleri, video analitiği için bir bilgisayar vizyonu çerçevesi olan NVIDIA Metropolis tarafından etkinleştirilir .
  • Avatar animasyonu NVIDIA Video2Face ve Audio2Face ™, 2D ve 3D AI güdümlü yüz animasyonu ve işleme teknolojileri tarafından desteklenmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.