Yapay Zeka

Yapay Zeka ile Otomatik Üretilen Film Fragmanları Geliştirildi

Film mi? Önce Yapay Zeka Fragmanını bir görelim!

Geçenlerde yapay zekanın kendi yazıp kendi oynadığı ilk korku filmi ile ilgili haberler oldukça geniş yer buldu. Bol bol testere sahnelerinden esintiler içeren bu film netflix tarafından yayınlandı.

Şimdiye kadar, film fragmanları öncelikle insanlar tarafından oluşturuluyordu. Ancak son zamanlarda, bazı bilgisayar bilimcileri, fragmanların yapay zeka tarafından otomatik olarak oluşturulabilme olasılığını araştırmaya başladılar.

Edinburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, otomatik olarak film fragmanları oluşturabilen yapay sinir ağı tabanlı bir model geliştirdi . Bu model, denetimsiz, grafik tabanlı bir makine öğrenimi algoritmasına dayanmaktadır.

Otomatik film fragmanı oluşturmayı en iyi hale getirmek için araştırmacılar iki alt görev oluşturdular. Bunlar filmin anlatı yapısını ve iletilen duygunun tespitini gerçekleştirmek için yapıldı. Böylece bu teknik, hem videodan hem de bir filmin senaryosundan metin alıntılarını işleyebilecek hale geldi.

Yapay Zeka Fragman Oluşturma
Araştırmacılar tarafından oluşturulan mimariye genel bakış. İki ağ, filmin farklı görüntülerini farklı ayrıntı dereceleriyle işler. Video tabanlı ağ, filmin video akışına dayalı çok modlu ince taneli çekim temsillerini girdi olarak alır. Senaryo tabanlı ağ, kaba taneli ve filmin senaryosuna dayalı metinsel sahne temsillerini işler. Ağlar, aralarında tahmin ve temsil tutarlılığını zorlayan kayıplarla birlikte TP tanımlaması konusunda ortaklaşa eğitilir. 

Yapay Zeka İki Farklı Sinir Ağı Kullanıyor

Esasen oluşturdukları film fragmanı oluşturma yöntemi iki sinir ağından oluşuyor. Bu ağlardan biri filmin video akışından türetilen çok modlu çekim temsillerini işler. Diğeri ise filmin senaryosuna dayanan metinsel sahne temsillerini analiz eder.

İki sinir ağı birleştiğinde, filmin özellikle göze çarpan ve fragmanlarda gösterilmesi gereken bölümlerini belirleyebilir. Filmlerdeki dönüm noktaları tipik olarak bir fırsat, bir plan değişikliği, geri dönüşü olmayan nokta, büyük bir aksilik ve bir doruk noktası içerir.

Papalampidi, Keller ve Lapata, bir dizi testte film fragmanları oluşturma tekniklerini değerlendirdi. Dikkat çekici bir şekilde, film fragmanlarının oluşturulması için diğer temel yöntemlerden önemli ölçüde daha yüksek bir doğrulukla filmlerdeki dönüm noktalarını belirlemeyi başardılar.

Ayrıca araştırmacılar, 41 farklı film için fragman oluşturma modellerini kullandılar. Ardından, Amazon Mechanical Turk’te (AMT) işe alınan insan izleyicilere hangilerini tercih ettiklerini sorarak, ürettiği fragmanların kalitesini denetimli öğrenmeyle eğitilen tekniklerle oluşturulan fragmanın kalitesiyle karşılaştırdılar. İlginç bir şekilde, ankete katılanların çoğu, teknikleriyle oluşturulan fragmanı denetimli modeller tarafından üretilenlere tercih etti.

Yapay zekayı araştıran ekibin açıklaması

“Gelecekte, filmlerdeki ince duyguları (örneğin, keder, tiksinme, terör, neşe) tahmin etmeye yönelik yöntemlere odaklanmak istiyoruz”

.  Gelecekte bir filmin yapay zeka tarafından nasıl algılanacağını bir düşünün. İnsanoğlunun hissettiği tüm duyguları bilen bir yapay zeka için film üretmek, film endüstrisini geri dönülmez bir seviyeye taşıyacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.