ameca robot
Robotlar Yapay Zeka

Ameca – İnsansı Robot Yapay Zeka Platformu

Robotlar Uyanıyor!

2017 Yılında Hong Kong merkezli Hanson Robotics şirketi geliştirdiği Sophia isimli robot Sudi Arabistan tarafından vatandaş olarak kabul edilmesiyle birlikte dünyanın ilgisini bu yeni nesil insansı, yapay zeka sahibi robotlara çekmeyi başardı. Hatta bir TV programında Sophia’nın insanlığı yok etmek ile ilgili yaptığı şaka hafızalarımızda hala yerini koruyor.

“Pekala, insanları yok edeceğim”

Zaman Hızla Geçiyor

O günden bu güne az gibi görünse de teknoloji açısından çok zaman geçti. Bir de yapay zekanın öğrenme ve gelişme kapasitesinden bakacak olursak epey uzun bir süre geçti diyebiliriz.

Diğer taraftan yapay zeka insansı robot üreten firmalar arasında kıyasıya rekabet de ortaya çıktı ki bu da gelişimin hızını tetikleyen etkenlerden biridir. Bu günlerde Engineered Arts adından sıkça söz ettirir oldu. Firmanın ilk insansı robotlarından olan “RoboThespian Mark 1” ile ilk kez Dortmund’da bir robot fuarında tanıştım.

robot, RoboThespian Mark 1
Bir erasmus programıyla öğrencilerimizi Almanya’ya götürdüğümüz esnada çekilen RoboThespian Mark 1’i içeren bir kare. Evet tahmin edebileceğiniz üzere resimdeki esmer çocuklar bizim çocuklar. – Dortmund -2016

Açıkçası fuarda en çok ilgi gören şeylerden birisiydi…

Firma kendini, eğlence merkezleri, fuarlar ve gösteriler için insansı robotlar üreten bir kuklacı pozisyonuna yerleştirmiş ilk robotları RoboThespian Mark 1 ile ilgili şunları belirtiyorlar:

Ve böylece RoboThespian Mark 1 ortaya çıktı. Herhangi bir kişiliğe bürünebilen ve herhangi bir bağlamda bir kalabalığı kendine çeken bu robot bizim gururumuz ve sevincimiz oldu.  O zamandan beri, bu insansı robotu, daha gerçekçi insan hareketlerine ve bir gösteri katında veya sergide insanlarla etkileşim kurma yollarına sahip olacak şekilde geliştiriyoruz. 

Engineered Arts’ın Yükselişi

Kalabalığı üzerine çeken robotu görünce gözleri dolar işareti ile dolan Engineered Arts hemen kolları sıvadı ve ikinci (QINN) üçüncü (MESMER) robotlarını devreye aldılar aslında diğer robotlar da yapı olarak biraz insana benzeyen bir yapıda fakat son robotları (AMECA) firmanın yaptığı işler arasında adından en çok söz ettirecek olanı.

Mimikleri el, kol ve vücut koordinasyonu, parmak hareketlerinden gövde hareketlerine kadar artık insansı robotlarda en ileri noktaya ulaşıldığını hep birlikte görüyoruz. Üstelik bu sadece bir kukla robot değil yapay zeka ile donatılabilecek Tritium adında bir işletim sistemine sahip.

Ameca‘nın tanıtım videosundaki kurguda önce uyuklar vaziyette bulunuyor. Hafif kıpırdanmalar sonucu gözlerini açan robot karşısında çekim yapan insanı görünce birden irkilerek şaşırıyor ve sonra dostça elini uzatıyor.

Tabi ki bir kurgudan ibaret olan bu hareketlerde çok fazla anlam aramamak gerek fakat bu güne kadar yapılmış en insansı robot diyebileceğimiz zarafet ve çözünürlükte yapıyor bu işi. Ameca’nın yapay zeka geliştirme platformu olarak kullanılabileceğini açıklayan Engineered Arts yapay zeka çalışmaları için artık işlerin bir gösteri olmaktan çok daha ileri seviyeye taşınacağının habercisi. Üstelik yapay zeka mühendislerinin iş yükü ve insansı robot üzerindeki deneyimleri de artacaktır.

Gelecekte bizim gibi davranan, belki de evlerimizde birer tane bulunduracağımız yardımcı ya da arkadaş haline gelecek olan robotların gelişimini hep birlikte biraz endişe biraz korku ama daha çok merakla takip ediyoruz. Ben asla bu robotları eve sokmam diyebilirsiniz fakat asıl düşünmeniz gereken çocuklarınızın ne düşündüğüdür. Çünkü muhtemelen bizim yabancısı olacağımız bir dünya onların yeni yuvası ve yeni normalleri olacaktır.

Yapay Zeka x Yapay Vücut

AI x AB (Artificial intelligence x Artificial Body)

I-Robot filminden fırlamış gibi görünen robotumuzun zekası gibi vucudu da yapay ama gerçeğe oldukça yakınlaşmış durumda. Engineered Ars’ın çalışmaları tam da bu alanda farklılaşıyor. İşe başlarken İnsansı odaklı başladıklarından daha çok doğuda (Japonya, Çin) gördüğümüz insansı robotları Avrupa’ya taşımış durumdalar

İnsan benzeri yapay zeka, insan benzeri bir yapay vücuda ihtiyaç duyar.

Bu kadar gelişme sonrasında firmanın bu güne kadar neler yaptığına baktığımızda henüz 2005’lerde vucüt bulan Engineered Arts firmasının hızlı bir şekilde yükseldiğini görüyoruz.

Yarının yapay zekası için bugünün robotiği

Engineered Arts

  • Dünya çapında 100’den fazla robot kurulumu
  • 15 yılı aşkın insansı robot gelişimi
  • Ameca , insan-robot teknolojisinin ön saflarını sergiliyor
  • Mesmer ve RoboThespian karakterleri her zamankinden daha fazla kalabalık çekiyor
  • Olağanüstü müşteri hizmeti sunan Quinn robotları
  • Gösteriler ve sergiler için tasarlanmış ve yapılmış özel robotlar

Bir alanda derinlemesine ve kararlı çalışmanın sonucu olarak daha uzunca bir süre adından epeyce söz ettireceğe benziyor.

Peki Bundan Akıncı’nın haberi var mı?

AKIN ROBOTICS

Az önce de bahsettiğim gibi bir alanda uzmanlaşmak yerine bir çok alanda ben de varım demek için robot ürettiğini düşündüren AKIN ROBOTICS – Şimdilerde tarım robotu üretmeye çalışıyor-.

Bu alanda zamanlama olarak da oldukça iyi başladığı yarışa sürekli hedef değiştirerek ve farklı bir çok robot üretimine girerek enerji ve güç kaybetmesi dünya çapında bu teknolojileri hep geride takip edeceğini gösteriyor maalesef.

Karşılaştırma yapacak olursak

İngiltere merkezli Engineered Arts, AKIN ROBOTICS ile neredeyse aynı başladığı yarışta sadece 4 robot sonrasında mükemmel seviyeye ulaşırken AKIN ROBOTICS 5 Farklı kategoride ikişer üçer robot örneği üretmiş ve henüz hepsi giriş seviyesinde kalmış görünüyor.

Örnek olarak Arat, Boston Dynamic’in robotu olan Spot‘a rakip olurken Akıncı ile de Engineered Arts’ın RoboThespian’ına, Çinli robot firmalarından olan CJI Robot‘un alanı olan servis robotlarına da Ada ve Mini Ada ile rakip oluyor. Yani bünyesinde dünya devlerine minik rakipler barındıran ne alanda robot görse benzerini üretmeye çalışan bir profil çiziyor. Dolayısıyla bir marka olmaktan çok rakip markaların taklitlerini üreten çinli bir firmaya dönüşüyor gibi.

M.Süzgün

Yazılım Geliştirici.
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni.
Light Side ve Özgür Yazılım Taraftarı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.