Robotlar

Arı Robotlar İçin Bir Adım Daha Atıldı

Günümüzün popüler uçan araçları, isimlerini çıkardıkları seslerin arı sesine benzediği için aldığını hepimiz biliyoruz. DRON’lar, arı olabilmek için biraz büyük robotlar fakat artık sıra küçüklerde.

Küçük arı boyutunda uçan robotların üretimi için uzun yıllardır çeşitli üniversitelerde araştırmalar ve geliştirimeler yapılıyor henüz kablo bağlantısı olmadan uçan bir sinek tarzı robot üretilmedi ancak buna çok yaklaşıldı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) araştırmacılar, yakın zamanda, dielektrik elastomer aktüatörler (DEA) olarak bilinen bir yapay kas sınıfına dayanan küçük, uçan bir robot ürettiler.

Peki nedir bu Dielektrik, Elastomeri ve Aktüatör

  • Dielektrik = Bildiğiniz yalıtkanın bilimsel adı 🙂
  • Elsatomeri = Bir tür plastik diye düşünebilirsiniz fakat ısı ile ilişkisi normal plastikten çok farklı özellikte.
  • Aktüatör = Motor vazifesi gören eleman.

Wiley’in Advanced Materials dergisinde yayınlanan bir makalede sunulan bu yeni robot , geçmişte geliştirilen birçok DEA tabanlı mikro sistemi önemli ölçüde geride bıraktı. En önemlisi, robotun düşük voltajlarda çalışabilmesi ve minyatür boyutuna rağmen yüksek dayanıklılığa sahip olması.

Araştırmayı yürüten araştırmacılardan biri olan Kevin Chen,

“Grubumuz, yardımlı tozlaşma ve toplu arama-kurtarma gibi karmaşık görevleri yerine getirebilen böcek benzeri robotlardan oluşan bir sürü oluşturma konusunda uzun vadeli bir vizyona sahip” dedi. 

Arı Robot Sürüleri

Burada akıllara Black Mirror’da yayınlanan robot sürülerinin olduğu bölüm gelebilir. Robot teknolojilerinde boyutlar git gide küçüldükçe endişeler büyümeye başlıyor. Ama hemen endişelenmeyin araştırmacıların aşması gereken daha bir çok sorun var. Şimdilik rahat bir nefes alabilirsiniz.

Chen ve arkadaşları önceki araştırmalarda havada akrobatik hareketler yapan ve sağ sola çarpsa bile hızla toparlanan bir mikro robot yaptılar fakat tek sorunları harici güç olmadan uçamamaları.

Chen’e göre kablolar olmadan uçmak için yumuşak aktüatörün daha düşük bir voltajda çalışması gerekiyor. “Bu nedenle, son çalışmanın ana amacı, kas benzeri DEA’ların çalışma voltajını azaltmak oldu.

MIT’nin yeni geliştirilen gram altı robotunu destekleyen aktüatörler, bir çift yumuşak kapasitör gibi çalışır. Başka bir deyişle, onlara voltaj uygulandığında, bir elektrostatik kuvvet aktüatörleri sıkıştırır, insan veya hayvan kaslarının kasılmasına benzer şekilde deforme olmasına neden olur.

“Bu küçük aktüatör saniyede 400 kez salınım yapıyor ve kanat çırparak robotun uçmasını sağlıyor”.

Diğer küçük uçan robotlarla karşılaştırıldığında, yumuşak robotumuz sağlam ve çevik olma gibi benzersiz bir avantaja sahip. Uçuş sırasında engellere çarpabilir ve toparlanabilir ve 0.16 saniye içinde 360 ​​derecelik bir dönüş yapabilir.”

Bu araştırma ekibi tarafından tanıtılan DEA tabanlı tasarım, yakında giderek daha gelişmiş ve bağlantısız mikro boyutlu robotların geliştirilmesine giden yolu açabilir. Örneğin, yusufçuklara veya sinek kuşlarına benzeyen robotlar da dahil olmak üzere çevredeki ortama uyum sağlayabilen karmaşık biyomimetik robotların oluşturulmasına ilham verebilir.

Bir sonraki adım robotun çalışma voltajını 100 V’un altına düşürmek ve minik robot için küçük devreler ve piller tasarlamak olacaktır. Böylece bir gün robotun kendi güç kaynaklarını taşıyacak ve kablosuz olarak uçabilecek seviyeye gelecek. Teknoloji bu seviyeye geldiğinde eminim başka endişelerimiz olacaktır.

M.Süzgün

Yazılım Geliştirici.
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni.
Light Side ve Özgür Yazılım Taraftarı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.