3d yazıcı oled ekran
3D Bilim

İlk 3D Baskılı OLED Ekran Geliştirildi

Yakın gelecekte kendi tasarladığımız 3D baskılı OLED ekranlara sahip olabilecek miyiz?

Çığır açan yeni bir çalışma daha; Minnesota Twin Cities Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, esnek bir organik ışık yayan diyot (OLED) ekranı tamamen 3D olarak yazdırmak için özelleştirilmiş bir yazıcı kullandılar. Bu keşif, gelecekte pahalı mikrofabrikasyon tesislerinde teknisyenler yerine evdeki herkes tarafından 3D yazıcılar kullanılarak yaygın olarak üretilebilecek düşük maliyetli OLED ekranlarla sonuçlanabilir.

OLED ekran teknolojisi, organik bir malzeme katmanı kullanarak elektriğin ışığa dönüştürülmesine dayanmaktadır. OLED’ler , esnek hale getirilebilen ve hem televizyon ekranları ve monitörler gibi büyük ölçekli cihazlarda hem de akıllı telefonlar gibi el tipi elektronik cihazlarda kullanılabilen yüksek kaliteli dijital ekranlar olarak işlev görür . 

OLED ekranlar, hafif olmaları, güç açısından verimli olmaları, ince ve esnek olmaları, geniş görüntüleme açısı ve yüksek kontrast oranı sunmaları nedeniyle popülerlik kazanmıştır.

Minnesota Üniversitesi kıdemli yazarı McAlpine, “OLED ekranlar genellikle büyük, pahalı, ultra temiz üretim tesislerinde üretilir. Temel olarak tüm bunları yoğunlaştırabilir ve masa üstü 3D yazıcımızda özel olarak yapılmış ve bir Tesla Model S ile aynı maliyette bir 3D baskılı OLED ekran yazdırabilir miyiz diye görmek istedik.” şeklinde açıklama yaptı.

Bu ekranı bastırabilmek için tabiki şu anda kullanılan yazıcıların maliyeti bir Tesla Model S kadar fakat ilk 3D yazıcıların çıktığı zamanları düşünürseniz üretimle birlikte fiyatlar aşağıya doğru hızla inecektir. Bu da herkesin bir gün kendi ekranlarını tasarlayıp bastırabilecekleri anlamına geliyor.

Grup daha önce 3D baskılı OLED ekranları denemişti, ancak ışık yayan katmanların tekdüzeliği ile mücadele ettiler. Diğer gruplar kısmen ekranları bastı, ancak aynı zamanda belirli bileşenleri biriktirmek ve işlevsel cihazlar oluşturmak için döndürme kaplamaya veya termal buharlaştırmaya da güveniyordu.

Araştırmanın ilk yazarı ve 2020 Minnesota Üniversitesi makine mühendisliği doktora programından mezun olan Ruitao Su:

“Tasarladığım metni görüntüleyebiliyorum. İlk tepkim ‘Bu Gerçek!’ oldu ve bütün gece uyuyamadım.”

Tamamen 3D baskılı esnek organik ışık yayan diyot (OLED) ekran prototipi, her iki tarafta yaklaşık 1,5 inç ve 64 piksele sahip. 
Her piksel çalışır ve ışık gösterir. 
3D baskılı ekran da esnektir, bu da onu katlanabilir akıllı telefon ekranları gibi çok çeşitli uygulamalar için faydalı hale getirebilir. 
Kredi: McAlpine Group, Minnesota Üniversitesi

Su, 3D baskılı OLED ekranın da esnek olduğunu ve onu çok çeşitli uygulamalar için yararlı hale getirebilecek bir kapsülleyici malzemeyle paketlenebileceğini söyledi.

Su, “Cihaz, 2.000 bükme döngüsü boyunca nispeten kararlı bir emisyon sergiledi, bu da tamamen 3D baskılı OLED’lerin, yumuşak elektronik ve giyilebilir cihazlarda önemli uygulamalar için potansiyel olarak kullanılabileceğini düşündürdü.” Dedi.

Araştırmacılar, sonraki adımların, geliştirilmiş parlaklık ile daha yüksek çözünürlüklü OLED ekranları 3D yazdırmak olduğunu söyledi.

“Bu aslında bizim laboratuvarda ürettiğimiz bir şey ve bunu birkaç yıl içinde evde veya hareket halindeyken küçük bir taşınabilir yazıcıda basmayı hayal etmek zor değil.”

M.Süzgün

Yazılım Geliştirici.
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni.
Light Side ve Özgür Yazılım Taraftarı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.