Eğitim Yazılım

Veritabanı Türleri

Belirli bir kurum için en iyi veritabanı, söz konusu kurumun verileri nasıl kullanmayı amaçladığına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Veritabanı türleri, özelliklerine göre birbirinden ayrılmaktadır.

İlişkisel veritabanları (Relational Database Management System)

İlişkisel veritabanları, 1980’li yılların sonlarında piyasada hakimiyet kazandı. İlişkisel veritabanındaki öğeler, sütunlar ve satırlardan oluşan bir tablo kümesi şeklinde organize edilir. İlişkisel veritabanı teknolojisi, yapılandırılmış bilgilere en verimli ve esnek şekilde erişme olanağını sağlar.

Ağ DBMS’lerinden farklı olarak, RDBMS birçok bağlantıya destek vermez. Piyasadaki en popüler DBMS türüdür. Örnek olarak; MySQL, Oracle ve Microsoft SQL Server veritabanı türleri verilebilir. 

Nesne odaklı veritabanları

Bu tür veritabanları veri tiplerinin depolanmasını destekler. Nesne odaklı bir veritabanındaki bilgiler, tıpkı nesne odaklı programlamada olduğu gibi nesneler biçiminde temsil edilir. Veritabanında depolanacak nesnelerin öznitelikleri (yani cinsiyet, yaş) ve verilerle ne yapılacağını tanımlayan yöntemleri vardır. PostgreSQL bu alanın öne çıkan türüdür.

Dağıtılmış veritabanları

Dağıtılmış veritabanı, farklı yerlerde bulunan iki veya daha fazla dosyadan oluşur. Veritabanı, farklı ağlara yayılan ya da aynı fiziksel konumda yer alan birden fazla bilgisayarda depolanabilir. Dağıtılmış veritabanları homojen veya heterojen olabilir. Homojen dağıtılmış veritabanı sistemindeki tüm fiziksel konumlar, aynı donanıma sahiptir ve aynı işletim sistemlerini çalıştırır. Heterojen dağıtılmış veritabanındaki donanım, işletim sistemleri veya veritabanı uygulamaları farklı olabilir.

Veri ambarları

Merkezi bir veri havuzu olan veri ambarı, özel olarak hızlı sorgulama ve analiz amaçlarıyla tasarlanmış bir veritabanı türüdür.

NoSQL veritabanları

Bir NoSQL veya ilişkisel olmayan veritabanı yapılandırılmamış ve yarı yapılandırılmış verilerin depolanmasına ve değiştirilmesine olanak tanır (veritabanına girilen tüm verilerin nasıl düzenleneceğini tanımlayan ilişkisel veritabanının aksine). NoSQL veritabanları, web uygulama yazılımlarının daha yaygın ve daha karmaşık hâle gelmesi ile birlikte popülerlik kazandı.

Grafik veritabanları

Grafik veritabanı, verileri birimler ve birimler arasındaki ilişkiler açısından depolar. İlişkileri saklamak, eşleştirmek ve sorgulamak için grafik teorisini kullanır. Grafik veritabanları genellikle,  SPARQL kullanır SPARQL,  SQL’in yapabileceği tüm analitiği gerçekleştirme yeteneğine sahiptir.

OLTP veritabanları

OLTP veritabanı, birden fazla kullanıcı tarafından çok sayıda işlemin gerçekleştirilmesi için tasarlanmış hızlı ve analitik bir veritabanıdır.

Günümüzde onlarca veritabanı türü kullanılmaktadır. Daha az yaygın olan diğer veritabanları bilimsel, finansal ya da diğer işlevlere özel olarak tasarlanmıştır. Farklı veritabanı türlerine ek olarak, bulut ve otomasyon gibi radikal ilerlemeler ve teknoloji geliştirme yaklaşımlarındaki değişiklikler veritabanlarının rotasını yepyeni yerlere çeviriyor.

En yeni veritabanlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Açık kaynak veritabanları

Açık kaynak veritabanı sistemi, kaynak kodu açık kaynak olan bir sistemdir. Bu tür veritabanları SQL veya NoSQL veritabanları olabilir.

Bulut veritabanları

Bulut veritabanı; hibrit, genel veya özel bulut için optimize edilmiş veya oluşturulmuş bir veritabanıdır. Bulut veritabanları, kullanım kapasitesi bazında avantajlar sağlar. Depolama kapasitesi ve bant genişliği için ödeme yapma esnekliğine sahiptir. Özellikle işletmeler için çok daha caziptir.

Çoklu model veritabanı

Çoklu model veritabanları, farklı veritabanı türlerini tek bir entegre arka uçta buluşturur. Buna göre çeşitli veri türlerini içerebilirler.

Belge/JSON veritabanı

Belge odaklı bilgilerin depolanması, alınması ve yönetilmesi için tasarlanan belge veritabanları, verileri satırlar ve sütunlar yerine JSON biçiminde depolamak için modern bir yöntem sunar.

Kendi kendini yöneten veritabanları

En yeni ve en ezber bozan veritabanı türü, kendi kendini yöneten veritabanları (aynı zamanda otonom veritabanları olarak bilinir), geleneksel olarak veritabanı yöneticileri tarafından gerçekleştirilen ince ayar, güvenlik, yedekleme, güncelleme ve diğer rutin yönetim görevlerini otomatikleştirmek üzere makine öğreniminden yararlanan bulut tabanlı çözümlerdir.

Kaynaklar:

  • oracle.com.tr
  • tr.itpedia.nl
  • hostixo.com

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.