Bilim & Teknoloji VR

Sanal Gerçeklikte Yüz Tanıma Bir Sonraki Seviyeye Taşındı

Yüz tanıma teknolojisi ile, akıllı telefonların kilidini açabilir, güvenli bir binaya erişim sağlayabilir ve havalimanlarında pasaport kontrolünü hızlandırarak çeşitli amaçlarla kimlikleri doğrulayabilir.

Yüz tanımada ileri seviye

Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan’dan uluslararası bir araştırma ekibi, bir el kumandası veya dokunmatik yüzey kullanmadan sanal gerçeklik ortamında nesneleri manipüle etmek için bir kişinin ifadesini kullanarak yüz tanıma teknolojisini bir sonraki seviyeye taşıdı.

Queensland Üniversitesi tarafından yürütülen dünyada bir ilk çalışmada, insan bilgisayar etkileşimi uzmanları, bir kişinin gülümsemesini, kaşlarını çatmasını ve sıkılmış çenesini yakalamak için nöral işleme tekniklerini kullandı ve her bir ifadeyi sanal gerçeklik ortamlarında belirli eylemleri tetiklemek için kullandı.

Deneye katılan araştırmacılardan biri olan Güney Avustralya Üniversitesi’nden Profesör Mark Billinghurst, sistemin bir EEG kulaklığı aracılığıyla farklı yüz ifadelerini tanımak için tasarlandığını söylüyor.

Prof Billinghurst, ” ‘Taşı’ komutunu tetiklemek için bir gülümseme kullanıldı; bu eylemleri gerçekleştiren bir el kumandası yerine ‘dur’ komutu için kaş çatma ve ‘eylem’ komutu için bir kenetleme kullanıldı” diyor.

Temel duygular öfke, mutluluk ve şaşkınlık

“Aslında öfke, mutluluk ve şaşkınlık gibi yaygın yüz ifadelerini yakalıyor ve sanal gerçeklik ortamında uyguluyoruz.”

Farklı yüz şekillerini bir EEG kulaklığı vasıtasyıla tanıyabiliyorlar.

Araştırmacılar mutlu, tarafsız ve korkutucu olmak üzere üç sanal ortam tasarladılar ve her bir senaryoya daldıklarında her kişinin bilişsel ve fizyolojik durumunu ölçtüler.

Üç evrensel yüz ifadesini (bir gülümseme, kaşlarını çatma ve sıkma) yeniden üreterek, ortamdaki değişikliklerin duygusal ve fizyolojik tepkilere dayalı olarak üç ifadeden birini tetikleyip tetiklemediğini araştırdılar.

Örneğin, mutlu ortamda, kullanıcılara bir ağ ile kelebekleri yakalamak için bir parkta hareket etme görevi verildi. Kullanıcı gülümsediğinde hareket etti ve kaşlarını çattığında durdu.

Tarafsız ortamda, katılımcılara, etrafa saçılmış eşyaları toplamak için bir atölyede gezinme görevi verildi. Sıkılı çene bir hareketi tetikledi – bu durumda her bir nesneyi alarak – hareketi başlat ve durdur komutları bir gülümseme ve kaş çatma ile başlatıldı.

Aynı yüz tanım ifadeleri , katılımcıların zombileri vurmak için bir yeraltı üssünde gezindiği korkunç ortamda kullanıldı.

Olumlu sonuçlar

“Genel olarak, yüz ifadelerinden daha sezgisel bir yöntem oldukları için el kumandalarının daha iyi performans göstermesini bekliyorduk, ancak insanlar yüz ifadeleri tarafından kontrol edilen VR deneyimlerine daha fazla dalmış hissettiklerini bildirdi.”

Prof Billinghurst, bir VR ortamında yüz ifadelerine güvenmenin beyin için zor bir iş olduğunu ancak kullanıcılara daha gerçekçi bir deneyim sunduğunu söylüyor.

“Umarım biraz daha araştırma ile onu daha kullanıcı dostu hale getirebiliriz” diyor.

Bu teknik, VR’yi kullanmak için yeni bir yol sağlamanın yanı sıra, amputeler ve motor nöron hastalığı olanlar da dahil olmak üzere engelli kişilerin VR’de eller serbest etkileşime girmesine izin verecek ve artık tamamen engelli insanlar için tasarlanmış kontrol cihazlarını kullanmaya gerek kalmayacak.

Araştırmacılar, bu yüz tanıma teknolojisinin, yüz ifadelerinin daha doğal bir etkileşim biçimi olduğu el kumandalarını tamamlamak için kullanılabileceğini söylüyor.

Çalışma bulguları Uluslararası İnsan-Bilgisayar Araştırmaları Dergisi’nde yayınlandı .

M.Süzgün

Yazılım Geliştirici.
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni.
Light Side ve Özgür Yazılım Taraftarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.