Başarı için yürümek
Kişisel Gelişim

Başarılı ve Üretken Olmak için Yürümek

Steve Jobs egzersiz yapmak, düşünmek, problem çözmek ve hatta toplantı yapmak için bile çıktığı uzun yürüyüşlerle tanınıyordu ve bunu yapan tek kişi değildi. Tarih boyunca tüm dehalar ister beş dakikalık hızlı bir gezinti olsun, ister dört saatlik uzun bir yürüyüş olsun, yürümenin beste yapmalarına, yazmalarına, resmetmelerine ve üretmelerine yardımcı olduğunu fark ettiler.

İşte yürümenin zamanınızı en iyi şekilde geçirmenin yollarından biri olmasının beş nedeni ve size daha iyi düşünmek, daha fazla şey başarmak, daha iyi ilişki kurmak ve daha uzun yaşamak konusunda nasıl yardımcı olabileceğini aşağıda belirttik.

Daha üretken olmak konusunda size yardımcı olur.

İnsanların çoğu her zaman için, en iyi fikirlerin akıllarına hareket halindeyken geldiğini düşünse de, artık elimizde onları destekleyecek bilimsel kanıtımız da var. 2014 yılında Birleşik Devletler, Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, insanların hareketsiz bir şekilde otururken olduğuna göre etrafta yürürken çok daha yaratıcı olduklarını gösterdi.

Bu çalışmada yazarlar Gulford’s Alternative Uses Task (Guilford Alternatif Kullanım Görevi) olarak bilinen bir deney kullandılar. Bu deneyin bir parçası olarak katılımcılardan genel bir nesne için bulabildikleri kadar çok alternatif kullanım alanı bulup listelemelerini istediler. Örneğin, bir bıçak tereyağı sürmek, ekmek kesmek, birini bıçaklamak ya da bezelye ayıklamak için kullanılabilirdi. Sonra ise verilen cevaplar, özgünlüklerine, fikir sayısına ve detaylarına göre puanlandı.

Oppezzo ve Schwartz çalışmalarında, öğrencilerin bunu bir kaç farklı şekilde yapmalarını sağladılar. Öğrenciler bu görevleri ya kapalı bir yerde otururken, ya açık havada otururken, ya kapalı alanda koşu bandındayken ya da dışarıda yürürken yaptılar.

İnsanların, ister koşu bandında ister dışarıda olsun yürürlerken, oturduklarına oranla %60 daha yaratıcı olduğunu buldular.

Buna ek olarak, katılımcıların %81’i yürürken yaratıcılıklarının arttığını gördüler.Üstelik, katılımcılar yürüdükten sonra ikinci bir test aldıklarında, hala daha yaratıcı düşünüyorlardı ki bu da yürümenin olumlu etkisinin, oturduktan sonra bile devam ettiğini gösteriyordu.

Bu araştırmada ortaya çıkan bir başka ilgi çekici bulgu ise kapalı, sıkıcı bir alanda koşu bandı üzerinde yürümekle, açık havada etrafınızda kuşlar ve arılar varken yürümek arasında bir fark olmamasıydı. Bu da yürüyenleri daha yaratıcı yapan şeyin çevre ya da algı değil, sadece yürüme eyleminin olduğunu gösteriyordu.

Ancak çalışmada bulunanların hepsi, yürümek lehinde değildi. Araştırmacılar aynı zamanda odaklanarak düşünmeniz gerektiğinde, yürürken tek bir doğru cevap gerektiren sorulara verilen cevaplara bakıldığında, sonuç otururken verilen cevaplardan daha iyi değildi.

Yürüyüşü günlük hayatınızın ve iş hayatınızın bir parçası haline getirmek istiyorsanız, bu çalışma size bazı kanıtlar sunmuş olmalı. Eğer masanızın ardına tıkılıp kalmış durumdaysanız ve bir sonraki parlak kıvılcımın zihninizde ortaya çıkmasını bekleyecek durumda değilseniz, sadece dışarıda yürümek bile beyninizin yaratıcı bölümüne yardımcı olabilir.

Oturmak ve ilham gelmesini beklemek yerine beş dakikalığına dışarı çıkın ve kan akışındaki artışın yaratıcı sıvıları harekete geçirip geçirmediğini görün.

Sağlığınızı korumak konusunda size yardımcı olur.

Aslında yürümek, elimizdeki büyülü bir ilaca benzer. Her gün 30 dakika yürümek, kalp hastalığına, bağırsak kanserine, göğüs kanserine ve bunamaya yakalanma riskinizi önemli ölçüde azaltır. Size en çok faydası dokunacak olan günde 30 dakika yürümek olsa da, eğer bu kadar zamanınız yoksa o zaman en azından bunu idare edebileceğiniz küçük parçalara bölmeyi düşünebilirsiniz.

Sabah, öğlen ve akşam 10 dakika yürüyerek toplam 30 dakikaya ulaşabilir, bedeninizin biraz egzersiz yapmasını sağlar ve aynı zamanda kalp ve beyin sağlığınıza da yardımcı olursunuz.

Daha verimli olmak konusunda size yardımcı olur.

üretkenlik

Hareket halindeyken ya da yürürken yapılan toplantılar şu anda, özellikle de Silikon Vadisi’nde oldukça “moda” hale gelmiş durumda. Bunun ardındaki fikir şu; toplantıların büyük bir ahşap parçasının etrafında yapılması için gerçek bir neden yok, o zaman neden toplantıları dışarıda yapıp, aynı zamanda egzersiz de yapmış olmayalım?

Eğer toplantılarınızı hareket halinde yapmaya başlamak isterseniz, en iyisi dışarı çıkmak isteyen bir meslektaşınızla bunu yapmaya başlamaktır. Her hafta yürüyerek yapılan bir toplantı düzenleyin ve bu toplantıda iş ile ilgili konuları konuşup, beyin fırtınası yapın. Sonra, ne kadar ilgilendiklerini ölçmek için diğerlerine de uzanabilirsiniz. Merchant’ın da dediği gibi, insanları hareket halinde olacağınıza dair uyarın ve muhtemelen kimse şikayet etmeyecek ve muhtemelen çok daha fazla fikir üreteceksiniz.

İletişim kurmak için harika bir yoldur.

Hem Steve Jobs hem de Mark Zuckerberg, insanlarla ilk defa yapacakları toplantıların hareket halindeyken olmasından hoşlanıyor. Çünkü yürüyerek yapılan konuşmalar, diğer toplantı türlerinden çok daha doğal olur ve dikkatler de çok daha az dağılır.

Bunun bir nedeni, bu tür toplantıların ikiden fazla kişiyle pek başarılı olmamasıdır. Birlikte yürümek ve konuşmak için bir grup insanı bir araya getirebilseniz de mantıklı olan bu toplantıların birebir yapılmasıdır. Benim bilim alanındaki ilk iş görüşmem yürüyerek yapılan bir toplantıydı ve kısa süre sonra patronum ile birlikte İsviçre, Lozan sokaklarında yürüyerek, sinir biliminin 20 yıl sonra nerede olmasını istediğimizi konuştuk.

Yürüyerek yapılan bu toplantıların bu kadar sevilmesinin nedeni kesinlikle, iki kişinin derin düşünceler içinde konuşarak yürümesinin doğallığıdır.

Bir fikrinizi bir meslektaşınıza anlatmakta zorlanırken, ikiniz birden dışarı çıkıp bölgedeki parkta bir kaç tur atarken bu fikri ele alırsanız bunun fazlasıyla yardımı dokunduğunu göreceksiniz.

Ve yine belirtmek gerekir ki, kan akışının hızlanması sadece daha fazla yaratıcı fikir ve problemlere çözüm geliştirmenizle kalmaz, aynı zamanda bu fikirleri daha akıcı bir şekilde ifade etmenize ve iş arkadaşlarınızla iletişim kurmanıza da yardımcı olur.

Devlerin ayak izlerinden yürüyor olacaksınız.

Seteve Jobs’un yürümeye karşı olan bu tutkusu, Walter Isaacson’un kısa süre önce çıkan Steve Jobs biyografisiyle ortaya çıktı ve teknoloji elitlerinin arasındaki bu yeni yürüme uyanışının nedeni de bu ancak yine de fikirlerin hareket halindeyken geliştiğini fark eden ilk yaratıcı deha Steve Jobs değildi.

Beethoven hevesli bir yürüyüşçüydü, çalışırken bacaklarını esnetmek için yürür ve sonra da akşam üzerlerini Viyana’da gezinerek geçirirdi. Her zaman için aklına gelen bir şeyi yazmak amacıyla yanında bir kurşun kalem ve kağıt bulundururdu.

Tarihin yürüyüş hayranlarından bir diğeri de Charles Dickens idi. İster Londra’da, ister Kent’teki kır evindeyken olsun her zaman uzun yürüyüşlere çıkardı. Ve uzun derken gerçekten uzun demek istiyorum. Dickens, gününü ya da daha doğrusu gecesini yaklaşık 50 kilometre yürüyerek geçiriyordu. Ne zaman öyle bir ruh haline girse, ne zaman bir şeyler düşünmesi gerekse yürüyüşe çıkar, kafasında bu konuyu çözene kadar Londra’nın sokaklarında ya da Kent’in yollarında yürürdü.

Jobs’un Silikon Vadisi’nde yaptığı yürüyüşler, genç teknoloji liderleri arasında özellikle yaygın olan bu davranışa neden oldu. Özellikle de, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, yürüyüş toplantılarını oldukça destekleyen biri. Eğer Facebook’ta üst düzey bir pozisyon için değerlendirilecek kadar şanslıysanız, Zuckerberg ile ofisinde görüşme yapmayı beklemeyin.

Eğer akşam üzerlerini ağaçlıklar arasında gezinerek geçirmeyi ya da çalışanlarınızla tıklım tıkış bir ofiste toplanmak yerine dışarıya çıkarmayı seçiyorsanız, iyi bir şirkette olduğunuzu bilirsiniz.

Bugün çıkıp yürüyüş yapın!

Sonuç şu… yürümek harikadır. Sadece sizi daha yaratıcı kılmakla kalmaz aynı zamanda meslektaşlarınıza fikirlerinizi daha kolay aktarmanıza yardımcı olur ve güne daha iyi uyum sağlamanıza olanak sağlar.

Şahane. Peki, o zaman bunu neden yapmıyoruz? Şey, bazen dışarıda hava soğuk ya da yağmurlu olur veya kendimizi halsiz hissederiz ya da bunun gibi başka binlerce nedenden ötürü her gün kalkıp dışarı çıkmamayı seçeriz.

Ancak her gün sadece fazladan bir kaç dakika ayırıp yürümeye başlarsanız ya da dışarıda toplantılar yapmak gibi gününüzün bir kısmında hareket etmeye çalışırsanız, yürümenin… yürümek kadar doğal bir şey olacağını göreceksiniz. Daha fazla düşüneceksiniz, daha fazla şey yapacaksınız, daha fazla şey öğreneceksiniz. Yürümeye b

M.Süzgün

Yazılım Geliştirici.
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni.
Light Side ve Özgür Yazılım Taraftarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.